Húshagyókeddel lezárult az egyházi évnek Urunk megkeresztelkedése ünnepétől tartó rövidebbik évközi időszaka és hamvazószerdával kezdetét vette a húsvétra való felkészülés bűnbánati ideje, a nagyböjt.
A nagyböjt kifejezetten az elcsendesedés, az intenzívebb lelki életre való felhívás időszaka annak érdekében, hogy szívünket megfelelően elő tudjuk készíteni a közelgő nagy ünnepre. Ehhez az Egyház több évszázada kialakult gyakorlatokkal segíti a híveit. Ezek közé tartozik a böjt, az alamizsnaadás, a rászorulók segítése, a több jócselekedetre való felhívás.
Nagyböjtben a hívőket arra kéri az Egyház, hogy próbáljanak lemondani számukra kedves dolgokról és inkább az Istennel és az embertársaikkal való kapcsolatuk javítására fordítsanak több figyelmet.
A böjt, a lemondás fontos, hogy egyéni legyen, ám az Egyház már a kezdeti időktől fogva - Jézus 40 napos sivatagi böjtölését mintául véve - előír néhány alapvető böjti szabályt a híveknek, hogy legalább ez a minimum egy segítő mankóul szolgálhasson.
A kötelezően előírt böjtölésnek három szintje van:
SZIGORÚ BÖJT (évente 2 nap)
Szigorú böjtöt évente két alkalommal: hamvazószerdán, vagyis a nagyböjt kezdőnapján, valamint Jézus halálának napján, nagypénteken kell tartania minden katolikus hívőnek.
Ez azt jelenti, hogy 14 éves kortól kötelező a hústilalom (melegvérű állatok húsának fogyasztása tartozik bele, tehát pl. a halak, tenger gyümölcsei nem). Kivételt jelenthet természetesen a betegség vagy az édesanyák áldott állapota.
18 és 60 év között ezenfelül azt is kéri az Egyház, hogy ezen a napon csak egyszer étkezzünk bőségesebben, ezenkívül pedig legfeljebb két alkalommal vegyünk még valamit magunkhoz erősítésként így emlékezvén Jézus szenvedésére.
HÚSTILALOM (nagyböjt pénteki napjai)
Nagyböjt minden péntekén szintén hústilalmat kell tartania minden katolikus hívőnek, aki 14. életévét betöltötte és nem beteg. Az étkezések száma azonban ezeken a napokon nincs korlátozva.
BŰNBÁNATI NAPOK
Az év összes pénteke bűnbánati nap Jézus kereszthalálára emlékezvén. Ez azonban nem jelent kötelező hústilalmat. A hívők vagy böjttel vagy pedig több jócselekedettel kell, hogy megszenteljék ezeket a napokat.
Igyekezzünk, hogy a kötelező minimumokon túl találjuk meg a böjtölésnek azt a formáját is, amelyre személy szerint a mai körülmények között szükségük van.
1. Étkezésünk: a falánkok, habzsolók - egyenek kevesebbet; a kisétkűek, finnyások - egyenek többet, rendszeresebben!
2. Életrendünk: a reggelente lustálkodók - keljenek öt perccel korábban; akik mindig elkésnek - legyenek ott mindenütt pontosan; a rendszertelenül élők - tartsanak rendet az időbeosztásukban.
3. Szenvedélyeink: a dohányosok - szívjanak kevesebbet; alkoholt, édességet stb. kedvelők - mérsékeljék az italt, a nyalánkságokat; a gyorshajtók közlekedjenek szabályosan; a sokat beszélők - néha hallgassanak el, s figyeljenek oda másokra; a hallgatagok, mogorvák - kedvesen szólítsanak meg másokat.
4. Érzelmeink: a robbanékony természetűek - fékezzék haragjukat; a türelmetlenek tanuljanak várakozni; a kesergésre hajlamosak - próbálják humorral, derűvel szemlélni a világot.
5. Mások: a megszólást, pletykát kedvelők - jót vagy semmit másokról; az önzők - legalább néhányszor naponta legyenek előzékenyek másokkal; a parancsolgató természetűek - engedjék érvényesülni a többiek kéréseit is.
6. Munkánk: a felületességre, lustaságra hajlamosak - végezzék el munkájukat idejében, alaposan. A megbízhatatlanok, feledékenyek - most minden ígéretüket teljesítsék pontosan. A közös munkából magukat kihúzók - önként vállaljanak nagyobb részt a közös feladatokból.
7. Kapcsolataink: az elrontott munkahelyi kapcsolatokból - legalább egyet próbáljunk rendezni. A szűkebb és tágabb családon belül - legyünk kedvesek és figyelmesek ahhoz, akit mostanában elhanyagoltunk.
8. Imádságos életünk: hetente legalább egy csendes órát szánjunk elmélkedésre, imádságos együttlétre Istennel. Esténként lelkiismeretvizsgálatban gondoljuk át a napot. Hetente egyszer hétköznap is igyekezzünk elmenni szentmisére.
9. Egyházunk: akiknek van rendszeres feladatuk, megbízatásuk egyházközségükben, közösségükben - végezzék különös odaadással, gonddal, a jobbulás és jobbítás szándékával. Akiket csak a vasárnapi szentmise kapcsol az Egyházhoz - keressenek legalább egy alkalmat, amikor egyházközösségünkért, másokért is tesznek valamit.
10. A felsorolást mindenki folytathatja tovább saját adottságaihoz és lehetőségeihez mérten.
(Forrás: https://szepi.hu/irodalom/vallas/tima/tima_122.html)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése