Romhányi Áron
Romhányi Áron
Lassan megkezdjük adventi készületünket. Advent első vasárnapja idén november 28-ára esik. Az ezt megelőző vasárnap, vagyis 2021. november 21-én a délelőtt fél 11-kor kezdődő szentmise keretében kerül sor az adventi koszorúk megáldására.
Az adventi koszorú a karácsonyig hátralévő néhány hét során kiemelkedő szerepet tölt be életünkben és fontos üzeneteket közvetít számunkra. A hétről-hétre felgyulladó gyertyalángok a várakozás, a készület újabb és újabb mozzanatára hívják fel a figyelmünket.
Az adventi koszorú ebben az időszakban lakásaink egyik éke is. Készíthetjük saját magunk, ízlésünk szerint díszítve, de vásárolhatunk kész koszorút is. Dönthetünk a liturgikus színek, a karácsony ünnepi színei vagy egyéb nekünk tetsző színvilág mellett. A lényeg azonban az, hogy ne feledkezzünk meg időről-időre megállni, odaülni az adventi koszorúhoz és a gyertyák egyre növekvő fénye mellett imával, énekekkel, csendes elmélkedéssel vagy szeretteinkkel való beszélgetésekkel készüljünk a közeledő karácsonyi ünnepekre.
Lassan az ősz és vele együtt az egyházi év végéhez közeledünk. Bár a nappalok egyre rövidebbek, az időjárás gyakran barátságtalan, a járványhelyzet pedig ismét egyre jobban meghatározza az életünket, azért ebben az időszakban sem szűkölködünk szép, felemelő pillanatokban. Ezek az ünnepek, események abban is segítenek, hogy figyelmünket azokra a dolgokra irányítsák, amikért hálásak lehetünk.
Idén is bőséges termésért adhattunk hálát, melyet az oltár elé letett teli kosarak és tálak jelképeztek.
November elején megemlékeztünk elhunyt szeretteinkről. Ebben az időszakban külön nagy hálával gondolunk azokra a testvéreinkre is, akik templomunk felépítésében bármilyen módon részt vettek, és azóta már az Örök Hazába költöztek. Az ő emlékükre minden évben mécsest gyújtunk a templom előterében, és kérjük továbbra is támogatásukat, hogy közösségünk minden ránk váró nehézségben ki tudjon tartani.
November 6-án településünk különleges eseményének lehettünk részesei. A falu határában álló kereszt - melyet sok évvel ezelőtt egy galgagutai család állíttatott -, most részben pályázati pénzből, részben pedig a környékbeliek, valamint a keresztet állító család ma élő, de már elszármazott tagjainak adományából megújulhatott. A megszépült kereszt ökumenikus szertartás keretében került megszentelésre, melyen részt vett Dr. Varga Lajos váci segédpüspök is. Az ünnepséget az evangélikus énekkar szolgálata tette teljessé. A szentelést követően a katolikus templomban Püspök Atya szentmisét mutatott be.
November 14-én, a vasárnapi szentmisén tartottuk templomunk "kisbúcsúját", hiszen a héten ünnepeltük Tours-i Szent Márton püspök emléknapját. Szent Márton mindig is fontos szerepet töltött be életünkben, hiszen mielőtt az új templom megépült volna, ő volt a településünk és a korábbi, faházból átalakított istentiszteleti helyünk védőszentje. Így mind a mai napig egyházközségünk társvédőszentjeként tiszteljük őt. Ugyanezen a napon tartottuk a jubiláns házaspárok hálaadó szentmiséjét is.
Galgaguta kis falu Nógrád megye déli határánál, nagyjából félúton „Palócország fővárosa”- Balassa- gyarmat és Aszód között. Gyönyörű természeti környezet- ben fekszik, a Cserhát dombjai között, a Galga völgyében. Mintegy 700 lakosú, vegyes vallású település, mely híven őrzi hagyományait és sokszínű nép- viseletét is.
A galgagutai római katolikus egyházközség a Váci Egyház- megye része, a berceli plébánia fíliája, plébánosunk 2014 augusztusáig Czombos József Atya volt, utóda Hulitka Róbert plébános. A római katolikus templomot 2007. június 17-én szentelte fel dr. Beer Miklós váci megyéspüspök az Isteni Irgalmasság tiszteletére, templombúcsúnkat tehát a Húsvét utáni vasárnapon (Fehérvasárnap) tartjuk.