2019. december 25., szerda

ÁLDOTT KARÁCSONYT!

Szenteste a Mustármag-csoport közreműködésével ismét felelevenítettük Jézus születésének történetét, kezdve az angyali üdvözlettel, majd végigélve a szálláskeresés és az elutasítottság érzését, majd ezt követően a pásztorokkal és a bölcsekkel osztoztunk az örömhírben. 
A pásztorjáték végén mindenkinek lehetősége nyílt arra, hogy a Kisjézust jelképező jászol előtt térdhajtással fejezze ki hódolatát.
 



2019. december 22., vasárnap

ADVENT 4. VASÁRNAPJA

Advent van. Gyertya gyúl.
Biztat, hogy készen légy.

Titkoknak zárja nyíl,
Szám szerint éppen négy.

Hadd legyen ünnepünk
Valódi ünneppé.

Jézus jön, örvendjünk!
Angyalszárny röppenjél!




2019. december 21., szombat

ÜNNEPI MISEREND


2019. DECEMBER 24. - SZENTESTE 
      17:00 - Pásztorjáték, utána Ünnepi Igeliturgia 



2019. DECEMBER 25. – KARÁCSONY, URUNK SZÜLETÉSE 
      10:30 - Ünnepi Szentmise 

2019. DECEMBER 26. – SZENT ISTVÁN VÉRTANÚ 
      10:30 - Igeliturgia 

2019. DECEMBER 29. – SZENT CSALÁD VASÁRNAPJA
      10:30 - Igeliturgia

2019. DECEMBER 31. – SZILVESZTER 
      16:30 - Év végi hálaadó Szentmise

2020. JANUÁR 1. – ÚJÉV, SZŰZ MÁRIA, ISTEN ANYJA 
     10:30 - Igeliturgia

ADVENT 3. VASÁRNAPJA

Advent van. Gyertya gyúl.
Jön már a karácsony.

Ajándék Istentől,
Szám szerint épp három.

Igéjét hirdeti
Jordánnál szent János.

Jézus jön, örvendjünk.
Szívemet kitárom.




2019. december 11., szerda

ADVENT 2. VASÁRNAPJA

Advent van, gyertya gyúl
– újra egy esztendő –,

világít szemünkben,
szám szerint már kettő.

Őszinte szavakra
biztat a jövendő:

Jézus jön, örvendjünk!
Bűnünkből ébresztő!




2019. december 2., hétfő

ADVENT 1. VASÁRNAPJA

Advent van, gyertya gyúl,
Szívünk új dalba kezd.

Lobbanó fénye hull
Szám szerint még csak egy.

Életünk árnyai
Fényében tűnjenek!

Jézus jön, örvendjünk,
Ég és föld ünnepel.
Koszorúkavalkád


Áldással

Az első gyertya

2019. november 2., szombat

EMLÉKEZÜNK

November első napján, Mindenszentek ünnepén megemlékeztünk a már mennybe jutott, üdvözült lelkekről. Szorosan kapcsolódik ehhez az alkalomhoz Halottak napja, amikor valamennyi elhunyt szerettünkért imádkozunk, de különösen azokért, akik még a tisztulás állapotában vannak. 
Halottak napján és a környező napokban ezért a hangsúly a temetőkre tevődik: a sírok virágdíszbe  és fénybe öltöznek. Sokan ilyenkor hosszabb útra indulnak, hogy a távolabbi felmenőik sírját is meglátogassák és az emlékezés jeleként ott mécsest vagy gyertyát gyújtsanak. Jó alkalom ez arra is, hogy felidézzük azokat a történeteket, amelyek elhunyt szeretteinkhez, régi ismerőseinkhez fűződnek. 


2019. november 1., péntek

OKTÓBER

Október hónap egyik fő üzenete a rózsafüzér tisztelete. Egyházközségünkben idősek és fiatalok részvételével évek óta működik a Rózsafüzér-társulat, a vasárnapi szentmisék és igeliturgiák előtt  pedig egész évben közösen imádkozzuk a rózsafüzért, az adott ünnephez vagy időszakhoz igazodó titokkal. 
Ebben a hónapban azonban különösen is ráirányul a figyelmünk erre a szép imádságra. Október 7-én Máriát mint a Rózsafüzér Királynőjét ünnepeltük. Október közepén pedig a korábbi évekhez hasonlóan idén is csatlakoztunk ahhoz a világméretű kezdeményezéshez, amelynek keretében "Egymillió gyermek imádkozza közösen a rózsafüzért" a békéért. Október 13-án a szentmise előtt ezért egy tized rózsafüzért a Mustármag-csoport tagjai imádkoztak el. 
















Október szép eseménye, amikor hálát adunk Istennek mindazért a sok jóért, amivel az év során a föld termései által megörvendeztetett minket.




2019. október 30., szerda

ÜNNEPI SZERTARTÁSOK RENDJE

2019. november 1. - MINDENSZENTEK ÜNNEPE
    - 10:30-tól ünnepi szentmise 
    - 14:00-tól temetői szertartás és sírkőszentelés a katolikus temetőben.

2019. november 2. - HALOTTAK NAPJA
   - 9:00-tól igeliturgia a templomban
  

2019. szeptember 29., vasárnap

SZEPTEMBERI KÖRKÉP

Szeptemberrel az élet többé-kevésbé visszatér a szokásos mederbe, ami leginkább az ősz megérkeztének köszönhető: véget érnek a nyaralások, megkezdődik az iskola. 
Ennek jegyében mi is a tanévkezdésre koncentrálva az iskolatáskák és tanszerek megáldásával  és a Szentlélek segítségül hívásával kezdtük a szeptembert.






Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy itt a Kárpát-medencében lehetőségünk van négy évszakban is gyönyörködni. Egyéntől függő, hogy kinek melyik a kedvence, az azonban tagadhatatlan, hogy az ősz nagyon sok szépséget rejteget. Az időjárás - főleg még ilyenkor szeptemberben - számos lehetőséget nyújt a kirándulásokra, hiszen már nincs elviselhetetlen meleg. Talán épp emiatt kerekednek fel sokan ebben az időszakban zarándokolni is. 
Szeptember 13-án - a többéves hagyományhoz hűen - a Mária-úton Nagyorosziból Vácra gyalogoló zarándokok ejtették útba templomunkat József atya vezetésével, akiket a galgagutai hívek idén is nagy szeretettel és némi frissítővel vártak.






Szeptember 26-án pedig Budapestről érkezett hozzánk látogatóba az Örökifjak Idősek Klubjának kirándulócsoportja.


Nem csak hozzánk érkeztek zarándokok, hanem a galgagutaiak is részt vettek hasonló szép eseményeken, így néhányan közülük eljutottak Máriapócsra, a görög rítusú katolikus testvérek búcsújára Kisboldogasszony ünnepén. 

















A szeptembert ismét egy különleges eseménnyel zártuk, Szentírás vasárnapja alkalmából a hónap utolsó vasárnapján ugyanis nem a tanszerek, hanem a Bibliák sorakoztak az oltár előtt áldásra várva: a régi, családi örökségként őrzött Szentírástól egészen a kicsi, zsebben elférő Újszövetségig.






2019. augusztus 24., szombat

KÖSZÖNTÉS

Sok szeretettel köszöntjük a Váci Egyházmegye új vezetőjét, a mai napon püspökké szentelt Marton Zsolt atyát. Új szolgálatában leljen sok örömet, a nehézségekhez pedig erőt és kitartást kívánunk.  
Isten áldását kérjük munkájára, és reméljük, hogy jókívánságainkat mielőbb személyesen is kifejezhetjük.  


2019. augusztus 8., csütörtök

KERESZTELÉS



A keresztség az első és legfontosabb szentség, mely megnyitja az utat a többi szentségek felé, általa az ember megszabadul a bűnöktől, Isten gyermekévé születik újjá, és eltörölhetetlen jeggyel Krisztushoz hasonlóvá válva az Egyház tagja lesz.


2019. augusztus 10-én délelőtt 11 órakor


Magulya Borka Mária


keresztelője lesz templomunkban.

Istenem, kérlek
segítsd növekedni ezt
a kisgyermeket hitben
és szeretetben.
Mutasd meg neki
az élet csodáit,
és áldásod kísérje
élete során!

2019. május 5., vasárnap

ANYÁK NAPJA

Isten éltesse sokáig az édesanyákat és a nagymamákat! 
A mai napon - május első vasárnapján - Anyák napja alkalmából köszöntöttük őket verscsokorral és énekkel. Szeretetünk és tiszteletünk azonban nem csak erre az egy napra szól, hanem az év minden napjára. Erre emlékeztetnek azok a Mária-képek is, amelyekkel a mai napon megajándékoztuk őket. Nem lenne igazságos azonban, ha az édesapákra, nagypapákra nem gondolnánk hasonló módon, ezért ma nekik is jár egy-egy Szent Józsefet ábrázoló szentkép. 



2019. április 27., szombat

ISTENI IRGALMASSÁG VASÁRNAPI PROGRAM


2019. április 28-án vasárnap 10:30-kor kezdődik az ünnepi búcsúi szentmise az Isteni Irgalmasság ünnepén. 
A szentmise előtt egy órával, 9:30-tól a hagyományoknak megfelelően imaórát tartunk.

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is ezen a szép ünnepen kerül sor az elsőáldozásra is, ebben az évben Együd Anna Mikolt járul első alkalommal a szentáldozáshoz templomunkban.

Az Isteni Irgalmasság ünnepe egybeesik "Búzaszentelő" napjával, ezért a szertartás során a jó termésért is könyörgünk majd. 

Az ünnepi szentmisét a Bonum TV élő adásban fogja közvetíteni. 


2019. április 21., vasárnap

2019. április 20., szombat

HÚSVÉT VIGÍLIÁJA

A mai napon a sötét, csendes templomok újra megtelnek fénnyel és élettel. A szertartás a tűzszenteléssel és a Húsvéti gyertya meggyújtásával kezdődik, majd sorban fellobbannak a gyertyák, felgyulladnak a lámpák. 

Aztán nem sokkal később felhangzanak a Dicsőség hangjai és újra megszólal az orgona, zúgnak a harangok, versenyt csengenek velük a templomi csengők. 


És hogy mindez mit jelent? Azt, hogy Jézus legyőzte a halált, feltámadt és ezzel elhozta számunkra is a reményt. Ezt jelképezi a feltámadt Krisztust ábrázoló szobor is, amelyet körmenetben a templomon kívülre is kiviszünk, hogy megmutassuk a világnak is az örömhírt. 






2019. április 19., péntek

NAGYPÉNTEK

A mai nap központjában a kereszt áll. Nem csak a templomokban, hanem mindennapi életünkben is körülvesz minket hitünknek ezen legnyilvánvalóbb jelképe: ott van az utak mentén, otthonunkban, vagy akár a nyakunkban is viselhetjük. Készülhet fából, fémből, vagy akár üvegből is. Állhat önmagában, de sokszor láthatjuk feszületként, a megfeszített Krisztus testével is.
 

A kereszt minden formában arra hívja fel a figyelmet, ami Nagypénteken történt, miközben megelőlegezi a Húsvét eseményeit. 
Feketevasárnaptól nagypéntekig a templomok keresztjeit lila vagy fekete lepel borítja. A nagypénteki szertartásban Jézus szenvedéstörténetét János apostol tolmácsolásában hallgathatjuk meg a Passió során, majd sor kerül a kereszt ünnepélyes leleplezésére. 


Nagypéntek fontos mozzanata, amikor mindannyian leróhatjuk tiszteletünket a kereszthódolat során. 


Ezen a napon sok helyen jelenítik meg a sírban fekvő Jézus alakját is a templomokban, a Szentsír mellett imaórát tartanak, és lehetőség nyílik egyéni imára, elmélkedésre is. 



2019. április 18., csütörtök

NAGYCSÜTÖRTÖK

Nagycsütörtökön sok különleges dolog történik, amikkel kapcsolatban számos kérdés felmerülhet a vallást közelebbről nem ismerő emberben. Miért mennek a harangok Rómába... Mi a jó abban, hogy valaki idegen emberek lábát nyilvánosan megmossa... Miért csupaszítják le az oltárt a mise végén...? 

A nagycsütörtök esti mise a legszebb szertartások egyike: felelevenítjük benne az utolsó vacsorát és Jézus legnehezebb éjszakáját. 

A mise kezdetén elbúcsúzunk az öröm hangjaitól: a csengők, a harangok és az orgona a "Dicsőség" alatt egyszerre szólnak, majd elnémulnak egészen a Feltámadásig. A harangok Rómába mennek, így szól a néphagyomány. Lelki szemeink előtt talán látjuk is a Szent Péter téren sorakozni a világ harangjait... kicsik és nagyok, újak és patinás régiek... összegyűltek, hogy kondulásukkal még véletlenül se zavarják meg e szomorú napokat. Nyilván mindannyian tudjuk, hogy a harangok a valóságban sehova se mennek, nem hagyják el tornyaikat. E szemléletes metafora annak kifejezésére szolgál, hogy ezekben a napokban elcsendesedünk, a fájdalomra koncentrálunk, most nincs helye az öröm hangjainak. 
A szertartás során csengő helyett kereplő figyelmeztet a szentségi jelenlétre, az éneket sem kíséri semmilyen hangszer. 

A szentmise olvasmányaiban felelevenítjük az első "Húsvétot", a kivonulás előtti éjszakát, majd pedig az utolsó vacsora eseményeit. Ennek a napnak a csúcspontja az oltáriszentség megalapításának ünneplése, azonban nem feledkezünk meg arról sem, hogy milyen gesztust tett Jézus a tanítványai felé, amikor megmosta lábukat. A mai, hierarchizált világban szintén nagy jelentősége van ennek a cselekedetnek, hiszen egy "magasabb beosztású" ember ritkán végez "szolgai" munkát. Ezért is fontos a lábmosás történetének felidézése, sok templomban ilyenkor 12 kiválasztott személynek maga a miséző pap mossa meg a lábát. Jelképes cselekedet ez, mely magába foglalja a papi hivatás szolgálat-jellegét is, de egyúttal számunkra is figyelemfelhívás, hogy ne ragaszkodjunk vélt vagy valós pozícióinkhoz, és ne legyünk restek valamilyen szolgálatot, szívességet tenni embertársaink irányába. 

Az átváltoztatásban - mint minden szentmisében - felidézzük az utolsó vacsorán Jézus által elmondott szavakat, az ünnep tiszteletére pedig ezen a napon általában két szín alatti áldozásra is lehetőség van. 


Az utolsó vacsora estéjének része az árulás is. Ezért az áldozást követően egyre inkább Jézus elfogatása előtti óráinak lelki küzdelmére koncentrálunk. 
Ennek "fizikai" megnyilvánulásaként az oltáriszentséget minden templomban körmenetben átviszik egy ideiglenes őrzési helyre, egy mellékoltárba. Különösen szemléletes, ahogy az oltáriszentséget vivő pap nyomában sorban kapcsolódnak le a templom lámpái. A végén csak félhomály marad. Az oltárszekrény ajtaja tárva-nyitva áll, ami semmikor máskor nem fordul elő, az oltárt pedig sorban megfosztják minden ékességétől. Nem marad se gyertya, se virág, se terítő. Semmi, ami eltereli a figyelmet a lényegről. Aztán kihunynak a maradék fények is és megkezdődnek a virrasztás nehéz órái. Figyelmünk most arra irányul, amikor Jézus megéli a mindenki által elhagyatottság érzését és szembenéz a közelgő szenvedéssel és halállal. Ezekben az órákban Jézus nagyon emberi érzéseket él át, hiszen mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor tartunk valami elkerülhetetlen rossz dologtól. Mindannyian átéltünk már félelemmel teli éjszakát egy közelgő orvosi beavatkozás, egy komoly munkahelyi szituáció, egy nehéz, sorsdöntő vizsga, vagy bármi más miatt. 


Jézussal való együttérzésünk jelenként a legtöbb templomban egy órán keresztül imádságos virrasztást tartanak a nagycsütörtöki szertartást követően.